کیهان سرویس

7956 618 0912

ارتباط سریع با پشتیبانی

02136830816

ارتباط سریع با پشتیبانی

تعمیر پکیج بوتان

همه ی ما اسم بوتان را بارها و بارها شنیده ایم، اسمی نام آشنا و محبوب که پکیج دیواری آن در اکثر منازل ما ایرانی ها وجود دارد. گروه صنعتی خوش نام بوتان حدود 3 دهه است که در زمینه ی تولید پکیج دیواری فعال است و برای اولین بار در سال 1380 در ایران مونتاژ قطعات پکیج را با همکاری شرکت ایتالیایی ریللو آغاز کرد. امروزه شاهد مدل های پیشرفته‌تر و به روزتر این پکیج ها در منازل هستیم و جزو دسته محصولات صادراتی محسوب می شود. پکیج دیواری های بوتان در مدل های فندار و مجهز به دو مبدل حرارتی می باشند. ما در ابتدا به طور مختصر مدل های این پکیج را بررسی کرده و در ادامه به عیب یابی پکیج بوتان و تعمیر پکیج بوتان می پردازیم.

انواع مدل های پکیج بوتان

انواع مدل های پکیج دیواری بوتان طبق سابقه ی طولانی که دارد، دارای تنوع بالایی است. امروزه بعضی از مدل های آن از رده خارج شده است و بیشتر تمرکزش روی تولید 4 محصول به نام های پکیج دیواری :

  •  پرلا پرو
  •  پارما
  •  بیتا
  •   پاویا

میباشد است.

مدل پرلا پرو جزء بهترین مدل های شرکت بوتان میباشد که سال هاست که تمام قطعات آن در ایتالیا تولید می شود و برای منازل تا 250 متر مربع مناسب است. مدل دیگر به نام پارما است، که به نسبت مدل پرلا پرو ظرفیت کمتری دارد و تا مساحت 140 متر مربع را پوشش می دهد. این مدل نیز همانند مدل پرلا پرو تمام قطعاتش در اروپا ساخته می شود.  پکیج دیواری بیتا بوتان جزء ارزان‌ترین پکیج ها محسوب می شود و علت آن این است تمام قطعات آن در ایران و سایر کشورهای آسیایی تولید می شود. مدل پاویا که جزء جدیدترین محصولات برند بوتان است، بعد از پرلا پرو بهترین مدل پکیج به شمار می آید.

تعمیر پکیج بوتان

شما بعد از انتخاب مدل مورد نظرتان و خرید پکیج دیواری بوتان قطعاً با خرابی هایی ممکن است مواجه شوید. در این بخش می خواهیم به طور کامل و مفید انواع خرابی های رایجی که ممکن است در این نوع پکیج ها اتفاق بیفتد و نحوه تعمیر پکیج بوتان را توضیح دهیم.

عیب یابی پکیج بوتان

پیکج های بوتان بر پایه برق، گاز و آب کار می کنند. پس هنگامی که با یک خرابی در پکیج مواجه می شوید، اول این سه منبع را چک کنید و اطمینان پیدا کنید که مانعی سر راه آن ها نباشد. برای چک کردن برق حتماً پریزی که پکیج به آن وصل است را بررسی کنید، سپس گاز اصلی و شیر گاز زیر پکیج را ببینید و در نهایت فشار آب داخل پکیج را ببینید.

عیب یابی و تعمیر پکیج بوتان

پکیج ها هم مانند بسیاری از وسایل منزل ممکن است دارای عیب و ایرادات متنوع و متفاوتی باشد. ما تلاش کرده ایم که در این بخش مهم ترین و رایج ترین مشکلات پکیج بوتان را شرح داده و در ادامه نحوه تعمیر آن را به شما آموزش دهیم. 

معایب پکیج دیواری بوتان به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول معایبی است که توسط برد الکترونیک کد خطا را به ما اعلام می کند و متوجه می شویم که ایراد از کدام قسمت است. در مدل دیجیتال با عدد و حروف انگلیسی روی مانیتور این خطا را نشان می دهد و در مدل های آنالوگ با چشمک زدن چراغ های روی پانل می توان متوجه ایراد شوید. برای پیدا کردن کد خطا از دفترچه آن می توان استفاده کنید.

دسته دوم معایبی است که کد خطا روی پکیج ظاهر نمی شود و شما باید با استفاده از نحوه عملکرد قطعات و ساختار شماتیک مشکل را برطرف کنید.

مشکلات رایج در پکیج بوتان

در این قسمت به بررسی مشکلات رایج در پکیج های دیواری بوتان اشاره خواهیم کرد و در ادامه به نحوه حل این مشکلات رایج اشاره خواهیم کرد در ادامه با کیهان سرویس همراه باشید.

گرم نشدن آب در پکیج بوتان

گرم نشدن آب پکیج یکی از مشکلات رایج مصرف کنندگان است. علت سرد و گرم شدن آب پکیج عوامل متعددی دارد اگر پکیج شما روشن است اما آب گرم نمی باشد موارد زیر از مهم ترین دلایل این مشکل است.

خرابی سنسور NTC

سنسور دما یا قطعه NTC برای تشخیص دمای آب است. اگر این سنسور به درستی کار نکند یک دمای اشتباهی به برد پکیج ارسال می کند و سیستم به اشتباه فکر می کند که آب واقعاً گرم است. که باید سنسور را تعویض کنید.

هوا داشتن لوله ها

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن آب پکیج و به دنبال آن عدم تشکیل شعله می تواند حضور هوا در لوله گاز باشد و حتماً هواگیر لوله ها را در این صورت باید انجام دهید.

افت و نوسان فشار گاز

افت گاز شهری که اغلب در زمستان و یخبندان اتفاق می افتد. برای رفع این مشکل باید شعله را از طریق شیر کنترل گاز تنظیم کنید.

گاز رسانی

برای اطمینان از عملکرد درست پکیج فشار گاز را به خوبی تنظیم کنید.

جرقه زن پکیج

زمانی که داخل پکیج بوتان شعله ای تشکیل نمی شود، نمی تواند آب را گرم کند. از این رو حتماً سیستم جرقه زن را کاملاً چک کنید و اگر مشکلی وجود داشت آن را برطرف کنید. یکی از مشکلات ممکن است در اتصالات برق باشد در غیر اینصورت سیستم جرقه زن باید تعویض شود. اما اگر با انجام این موارد مسئله پابرجا باقی ماند علت عدم تشکیل شعله موارد دیگری است که بررسی می کنیم.

پایین بودن فشار آب 

  از رایج ترین دلایل گرم نشدن آب رادیاتور می توان به فشار آب پائین در ساختمان اشاره کرد. برای حل این مشکل بهتر است پمپ نصب شود. 

سوختن برد دستگاه 

اختلال در فلوسوئیچ یا فلومتر آب گرم

تشخیص باز و بسته شدن آب گرم مصرفی بر عهده ی فلوسوئیچ است. اگر فلوسوئیچ خراب شود یک علامت چشمک زن مانند شیر آب روی صفحه نمایش دیده می شود که خطای عملکرد آن را نشان می دهد. در نتیجه به دلیل خرابی متوجه گرم نشدن آب رادیاتور نمی شود. برای تعمیر قطعه فلوسوئیچ در پکیج بوتان حتماً از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

 رسوب گرفتگی مبدل ثانویه

وظیفه ی اصلی مبدل در پکیج ها گرم کردن آب شوفاژ است. در پکیج بوتان معمولاً مبدل ها بعد از یک مدت رسوب می کنند که باید رسوب زدایی انجام شود. با این کار مسیر حرکت آب باز شده و کارکرد و عملکرد دستگاه بالا می رود. برای حل این مشکل مبدل ثانویه را باز کنید و کاملاً آن را شستشو دهید. سپس اورینگ ها مبدل سر جاش ببندید. جهت شیار روی مبدل ثانویه هنگام بستن حتماً باید به سمت چپ باشد.

 معیوب بودن شیر سه طرفه 

 شیر سه طرفه در پکیج های دو مبدل بوتان وجود دارد. اگر این شیر معیوب باشد و به درستی را باز و بسته نشود آب گرم وارد مبدل ثانویه نمی شود و علیرغم اینکه مشعل هم شعله دارد ولی آب گرم نمی شود. یک روش تست خرابی شیر سه طرفه این است که، پکیج را در حالت زمستانه قرار دهید و آب گرم و محرک شیر موتوری را باز کنید و اطمینان حاصل کنید که زبانه ی آن به درستی کار می کند. حتی می توانید آن را باز کرده و به خوبی بشوئید تا رسوبات آن برطرف شود.  فقط قبل از شروع کار مطمئن شوید که شیر سه طرفه از برق 220 ولت AC استفاده می کند.
 

خرابی سوپاپ بای پاس 

 سوپاپ بای پاس در مدا تعبیه شده تا زمانی که مسدودی یا افت فشار در مسیر گرمایشی وجود دارد، به پمپ پکیج فشار زیادی وارد نشود. اگر این سوپ آپ خراب باشد مقداری از آب گرم در مسیر سوپاپ می چرخد و آب گرم به دمای مطلوب نمی رسد و باعث سرد شدن پکیج می شود. برای حل این مشکل اولین روش این است که آن را باز کرده و لوله مسی که داخل آن است را تمیز کنید. اگر مشکل حل نشد نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
 

علت کم شدن فشار بار و نحوه تعمیر تنظیم فشار پکیج بوتان

در این قسمت در رابطه با کم  شدن فشار بار و همچنین تنظیم پکیج توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید تا علت های ان را بررسی کنیم در ادامه با تعمیر پکیج بوتان اشنا خواهید شد. 

 خرابی و یا باز ماندن شیر پرکن

خراب شدن و یا باز ماندن شیر پر کن یکی از دلایل افت فشار در پکیج بوتان است. علت افت فشار این است که فشار داخل لوله های اصلی از فشار کلی پکیج کمتر است. پس بهتر است که بعد از تنظیم فشار شیر پر کن را ببندید.
 

نشتی در مدار بسته

یکی از اصلی ترین دلایل افت فشار پکیج در حالت زمستانی و تابستانی، نشتی آب پکیج می باشد.

خرابی منبع انبساط

یکی دیگر از دلایل افت فشار در پکیج بوتان خرابی منبع انبساط است. منبع انبساط قطعه ای است که کار ثابت نگه داشتن آب داخل مدار را بر عهده دارد. اما برای اطمینان از کارکرد درست منبع انبساط کافی است که در والفی که در بالای منبع است را باز کنید، اگر هوا بیرون زد یعنی قطعه مورد نظر مشکلی ندارد. اما اگر آب همراه هوا خارج شد باید آن را تعویض کنید. 

نفوذ هوا در داخل پکیج دیواری بوتان 

اگر هوا از طریق رادیاتورها نفوذ پیدا کند باعث افت فشار پکیج بوتان در حالت زمستانه است. برای رفع این مشکل باید سیستم را هواگیری کنید. 

نشتی لوله های گرمایشی کف زمین

نشتی لوله گرمایشی کف زمین کم اتفاق می افته، اما اگر این چنین شد باعث افت فشار در پکیج بوتان می شود.

نحوه تنظیم فشار پکیج بوتان

یکی از راه هایی که بتوان افت فشار را در پکیج بوتان حل کرد، تنظیم شیر کوچک می باشد که در زیر پکیج و معمولاً به رنگ سیاه یا آبی است. شما کافی است که شیرپرکن را به سمت چپ و در خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا سفت و محکم شود. وقتی که فشار دستگاه بیشتر از 2 شد، شیرپرکن را ببندید. بستن شیرپرکن به سمت راست یعنی در جهت عقربه های ساعت است.

 
 

 

 
دقت و مهارت نکته اصلی حرفه ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *